Roditelji imaju veliki utjecaj na razvoj senzorne integracije djeteta koji ima teškoće u učenju ili ponašanju. Ono što roditelj može učiniti:

  • prepoznati problem - svako dijete se razvija svojim tempom, ali najveća greška koju roditelji mogu napraviti je misliti da će dijete prerasti problem. Kroz priručnik je objašnjeno kako funkcionira senzorna integracija, koji su znakovi poremećaja, sve s razlogom kako bi se olakšalo prepoznavanje problema.
  • pomoći da bude zadovoljan sobom - dijete ima negativnu sliku o sebi zbog načina na koji njegov živčani sustav funkcionira, javlja se osjećaj frustracije i nesposobnosti kada nešto ne može dobro napraviti i negativne reakcije drugih na ono što dijete radi. Ne postavljajte velika očekivanja koja dijete možda ne može ispuniti, komentirajte pozitivne stvari koje dijete radi - potkrepljenje
  • upravljati njegovim okruženjem (taktilno okruženje, vestibularno- proprioceptivni doživljaji)
  • pomoći da se nauči igrati - glavni sastojak igre je djetetov unutarnji poriv, koji se odnosi na djetetovu motiviranost da aktivno sudjeluje u senzoričkim iskustvima.
  • potražiti stručnu pomoć - ako mislite da dijete ima problem senzorne integracije, posjetite terapeuta senzorne integracije koji će vam pomoći u razumijevanju djetetovih mogućnosti i potreba.