Vizualne i auditivne aktivnosti

Vizualni sustav
Svjetlo stimulira receptore na
mrežnici oka te oni u mozgu šalju informacije o vizualnom svijetu oko nas. Vizualna obrada uključuje oštrinu vida (koliko jasno možete vidjeti), okolumotoriku (mišići oka koji nam omogućuju da pogledom pratimo objekt koji se kreće), vizuo - motoričku koordinaciju (omogućuje spretno izvoditi zadatke poput hvatanja lopte ili pisanja), vizualnu percepciju (interpretacija vidnih informacija iz naše okoline npr. sparivanje čarapa). Zamislite da se penjemo i spuštamo po stepenicama, kako uspijemo procijeniti gdje trebamo zakoračiti? Uspijemo procijeniti uz našu percepciju dubine koja je važna za cjelokupnu koordinaciju tijela i koordinaciju oko-ruka. Važno je dodati da možemo imati dobar vid, ali mogu postojati poteškoće u vizualnoj obradi. Zato mi stručnjaci prije postavljanja dijagnoze upućujemo na specijalistički pregled kako bismo otklonili sumnje.

Auditivni sustav

Zvučni valovi stimuliraju receptore u unutarnjem uhu koji dalje šalju informaciju u mozak na interpretaciju.  Slušna obrada nam omogućuje da čujemo , slušnu diskriminaciju (koja nam pomaže da znamo na koje zvukove treba obratiti pažnju) i slušnu lokalizaciju (što nam pomaže odrediti odakle zvuk dolazi). Vrlo je važan za učenje jezika i komunikacije. Djeci s teškoćama auditivne obrade strukture slušnog sustava su normalne, ali mogu imati teškoće na način da pretjerano reagiraju ili su osjetljivi , te mogu postati uznemireni nakon što čuju određene vrste zvukova. Ili mogu imati poteškoća sa slušnom diskriminacijom, poput mogućnosti razumijevanja govora u bučnim okruženjima (npr. kada učitelj govori u bučnoj učionici). Također, mogu se javiti poteškoće u razlikovanju zvukova, zapamćivanju onoga što je čulo , te u organizaciji auditivnog unosa.

Neke od aktivnosti: 

  • koristite prigušenu rasvjetu da smirite i opustite dijete, ograničite količinu sadržaja koji nudite djetetu te mu označite mjesto gdje treba nešto napisati, nacrtati (npr. spajanje točkica)
  • za vrijeme sunčanih dana, dopustite djeci da nose sunčane naočale
  • potaknuti dijete na igranje igara koje potiču razvoj vizualnih vještina npr. gurate špagete kroz slamke raznih boja, ubacujte kuglice vate različitih boja kroz zadane boje, igrajte memory, slažite puzzle
  • potičite dijete da sluša zvukove iz prirode
  • igrajte kod kuće igre slušanja – sjednite na tepih i slušajte zvukove oko sebe te pokušajte pogoditi koji je to zvuk
  • potičite dijete da svira neki glazbeni instrument
  • dozvolite djetetu da kontrolira zvukove (npr. na radiju) tako da će dijete imati priliku istraživati ​​tihe zvukove od glasnih, odnosno samostalno bi regulirati glasnoću koja mu odgovara.